jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Which graph below shows a system of equations with infinitely many solutions? A)coordinate plane with two parallel lines B)coordinate plane with two intersect
“The Poor Man and the Rich Man” by the Brothers Grimm What did the poor man wish for?
Which African American leader joined, and then left the Communist Party?
Collecting data from a sample that does not represent the population is called
4(2+3)-[7-[4-(8+5)]can you help me with this question
Explain how to estimate 368 plus 231 in two different ways
It is estimated that a first time dui costs roughly ______ once all potential costs are factored in.
What is the main way a dictionary can help improve the maturity of your writing?
4x -y =1 I need to get the variable y by its self.
Jamel is asked to create triangles using three of four given sticks. The sticks measure 3 in., 6 in., 7 in., and 8 in. He creates these 4 triangles. Triangle 1