digradjonga
digradjonga digradjonga
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

During one month, a homeowner used 300 units of electricity and 120 units of gas for a total cost of $114.00. The next month, 290 units of electricity and 150 units of gas were used for a total cost of $115.30. Find the cost per unit of gas.

$_____

Respuesta :

moody1556 moody1556
  • 02-05-2021
Cost per unit of gas is $0.34
Answer Link

Otras preguntas

The area of a tiled kitchen floor is represented by the expression 4x2 + 24x + 27, where x represents the length of a single tile. The length, l, of the floor i
What is the difference between –4 and 6?
Losing weight with Thyroid issues
who believed power should not be concentrated in the hands of one individual
43 miliohms plus 270000 kiliohms
Match each element of drama to its correct definition 1. a backdrop of objects that visually represent a physical location in a play 2.the writer of a play 3.a
A submerged submarine is stationary. The engines are put on maximum power. The submarine moves forward. The engines maintain maximum power. The forces resisting
parliament and cabinet are examples of local goverment. true or false _________
if f(x)=3x-5 and g(x)=x+3 find (f-g)(x)
Two parallel lines are crossed by a transversal. What is the value of h? h = 60 h = 80 h = 100 h = 120