krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

what day did abe lincon get assasinated
If 200 ml of 0.15 M propionic acid (PA) is added to 300 ml of 0.02 M NaOH, what is the resulting pH of the solution? Round the answer to one decimal place. pKa
Does 8,6,4 contain numbers that are less than 10
I felt guilty for being born where I was born. For being on the stronger side, because I knew we were using our strength unfairly. We were no better than anyone
Dante decided to spent only $20.00of his allowance and save the rest for later. Can he buy 12 packs of baseball cards?Why or why not​
What’s the decimal form for -1/2
The distribution of hourly sales for a local family owned store is normally distributed with a mean of $225 per hour and a standard deviation of $75 per hour. W
4 places that often inspire artist
Is this correct? Please help me
who ever answers right will get Brainlyeist!!!!! PLEASE HELP ME OUT!!! 3. Find the area of the triangle.A. 21.2 inB. 10.5 inC. 21 inD. 42 in​