Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Donna buys a roast that weighs 5.6 pounds and costs $2.25 a pound. Find the amount she pays.

Respuesta :

aldarwish
aldarwish aldarwish
  • 01-06-2021

Answer:

Donna will have to pay $12.60 for the roast

Step-by-step explanation:

I found this by doing 5.6 × 2.25 and that equals 12.6

pls mark me brainliest

Answer Link
blg92 blg92
  • 01-06-2021
5.6 x 2.25 = $12.60 is the amount she pays
Answer Link

Otras preguntas

The parabola y=x^2 is reflected across the x axis and then scaled vertically by a factor of 1/8. What is the equation of the new parabola?
The amount of money that college students spend on rent each month is usually between 300 and $600. However there are fewer students spend $1300. What measure o
Why do many governments in countries with market economies control or outlaw monopolies? A. Monopolies are always run by selfish people who defraud consumers.
CAN YOU PLEASE HELP ME IN THIS EXERCISE??​
What is the author's central idea in this text? A) The author is trying to determine why democracy has been more successful in American than in France. B) The a
PIZ HELP ME WITH THIS
For an office job, I need to pick three candidates out of a pool of 5. How many choices do I have​
PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE answer this today thank u
What is the difference? X/x^2-16 minus 3/x-4
Help! Help! I need to study for tomorrow's math exam. Plz also explain how u got ur answer