shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Randy is now four years older than Eric. Five years ago Randy was twice as old as Eric. How old was ready five years ago?
The end of World War II left the industrialized nations of Europe and Asia economically prosperous and militarily Strong True False
Which detail from 'Heart of darkness' shows the ineffectiveness of the colonizers
Tell meWhat is x/7=13
En la espacio en blanco escribe la conjugación correcta del presente de los verbos entre paréntesis. Yo no _______a0 (saber) si el chocolate azteca _______a1 (t
The end of World War II left the industrialized nations of Europe and Asia economically prosperous and militarily Strong True False
Base your answer to the following question on the passage below and on your knowledge of social studies. Observations
A force of 24 N acts on an 8 kg rock. What is the acceleration of the rock?
Two young college students Juan and Carole, are discussing the topic of capital punishment. They have opposing views on the subject, but Carole understands the
Triangle with sides of 8.2 cm , 3.9 cm , and 4.5 cm