guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

what is 100 for $10.00 as a rate
please help answer this I'll give brainliest to correct answer ​
In 1765 Parliament passed the Stamp Act, which A said that Parliament had total authority over the colonies. B required colonists to boycott British goods. с re
−8x= \,\,7-(7.2x+8.8)+x 7−(7.2x+8.8)+x
In cellular respiration, energy is converted from...A. Glucose to SugarB. NADH to SugarC. Glucose to ATPD. ATP to NADH
Increase £19028.42 by 9.5%
Find the pattern for each sequence and then use the pattern to show the next two terms. 1. 45, 40, 35, 30, 25, ... 2. -3, 6, -12, 24, -48, ...
Avery is in the business of manufacturing phones. She must pay a daily fixed cost to rent the building and equipment, and also pays a cost per phone produced fo
Please help Actividad choose the correct indefinite article for el una la un
Which of the following would you get from playing too much tennis? A. Cerebral Palsy B. Muscular Dystrophy C. Tendonitis D. ALS