pooh2009 pooh2009
  • 02-09-2021
  • Chemistry
contestada

Walter buys a bus pass for $30. Every time he rides the bus,
money is deducted from the value of the pass. He rode
12 times and $24 was deducted from the value of the pass.
How much does each bus ride cost?45

Walter buys a bus pass for 30 Every time he rides the bus money is deducted from the value of the pass He rode 12 times and 24 was deducted from the value of th class=

Respuesta :

Eyadaqrabawi
Eyadaqrabawi Eyadaqrabawi
  • 02-09-2021

Answer:

24/12 = 2 $ is the cost of each bus ride .

Answer Link

Otras preguntas

Sure as there's an L at the end of dragons tail these three words are at the beginning of every scale
I need to explain how to use partial quotients to divide 235 by 5
what is 0.485 as a ratio, decimal, and percent?
Peroxisomes neutralize free radicals. What does that mean?
It is not safe to put a child in a bathtub without first adding bubbles. True False
You use 5 cups of flour to bake any cookies.How many cups do you need if you are planning to make 144 cookies?
how to integrate ∫㏑x/χ from 1 to e
The natural class of english sounds [ p b t d k ɡ ʔ ] is best described as the class of:
Determine which proportion is a true statement
The process of collecting, analyzing, and interpreting information about customers, competitors, and other related marketing issues is known as ________.