jonesjune773
jonesjune773 jonesjune773
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Madi is going to the gym, she only has $53.27 with her. It is $15 per hour, she works out for 3 hours, she bought a snack bar for $2.57, how much money did she spend?

Respuesta :

yeetyeet1136
yeetyeet1136 yeetyeet1136
  • 01-10-2021

Answer:

47.57

Step-by-step explanation:

15x3=45

2.57+45=47.57

Answer Link

Otras preguntas

What is the simplest form of 144:132
Tobacco use can negatively impact a person's health, family, and finances. True or false
integer equation carl owed his mom $27
What is 460,915 estimate to
You should always end your presentation by giving your contact information. Here are the choices True False
Negative 1 minus 8 equals
What is 16,473 rounded to the nearest hundred and thousand
Nearly all physics problems will use the unit m/s^2 for acceleration. Explain why the seconds are squared. Why isn't the unit given as m/s, as it is for speed
What is a difference between starch and glycogen? A.) Starch stores energy, and glycogen provides structural support. B.) Starch is found in plants, and glycoge
A transition paragraph often helps to show a change in scene, season, or characters. True False Please ASAP ASAP ASAP ASAP ASAP