britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

please answer the question and show the steps you did to get the answer
Are Canadians still popular to Americans in films and media? Give some examples from the media today.
Some of them I already answered.
Which of the following graphs has a constant rate of change?
Kuniko needs a computer technician to set up a network. The technician charges $150 for parts plus $55 for each hour worked. Kuniko doesn't want to spend more t
please help with this one im using my last points:(
8/m = 6/15what is m?​
Please help!!! Why did settlers begin using the trail identified in this map? A. people needed to ship goods from west to east. B. gold was discovered in Oregon
How could geologists estimate the rate of motion of a fault?
How might a hole between the sides of the heart affect the functioning of the circulatory system?