SHAUNTAYABROWN6 SHAUNTAYABROWN6
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

4.78 gallons of milk is sold for $14.12. If you have $25.60 in your wallet. How many gallons of milk you can buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 03-10-2021

Answer:

8.67

Step-by-step explanation:

8.67 gallons roughly

14.12 divided by 4.78 is 2.95 per gallon of milk

25.60 divided by 2.95 is 8.6779 gallons of milk

Answer Link

Otras preguntas

where are chromosomes found in eukaryotic cells
what are the next three numbers in this pattern 1,2,3,5,8
what are the differences between german and english schools
how do you write a fraction as a mixed number
Each week Suzanne and Sarah drink 2 gallons of milk.HGow many iounces of milk do they drink each Week ?
What is 5.207 as a fraction?
differentiate benzene and cyclohexane
How does latitude affect climate
What part of the cell produces ATP for the blueberry plant to grow? A. Mitochondrion B. Cytoplasm C. Ribosome D. Nucleus
"Pilgrim progress" what does the town vanity symbolize?