Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

How do you turn a 90% into a fraction
What happens if you use abreva on a pimple?
What are two main reasons that made Martin Luther King Jrs " I Have A Dream " speech so successful?
Select the factors of x2 − 16x + 64.
Taylor is known for playing video games, but his favorite game is only located at Wehtam’s Video Arcade. ​He goes into this unusual arcade that charges a dollar
Which of the following is an example of rule of law?
Which of the following is NOT one of the responsibilities of the Federal Reserve?
where is mucus found in a system mucosae
In trigonometry, cofunctions (sine and cosine, cosecant and secant, and tangent and cotangent) of __________________________ angles are congruent. A) complemen
Woodrow Wilson wanted freedom of the seas. True False