kelseyannstewart2007 kelseyannstewart2007
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

A Toffee costs 15% more than a mint costs & 80. What is the price of a Toffee​

Respuesta :

twoweeks
twoweeks twoweeks
  • 01-11-2021

Answer:

the price of Toffee is 92

Step-by-step explanation:

first we have to find 15% of 80 which is

15/100 × 80= 12 than we add it with 80 because the toffee is 15% more than a mint and therefore we get 80+12=92

Answer Link

Otras preguntas

Utilizando la semejanza de triángulos realiza el siguiente ejercicio:
Answer the above pici bet no one can solve this correctly with steps​
Find the equation of the line that passes through points A and B. y X A (4, 7) B (2, 3)
Carbon-14 has 8 neutrons and 6 protons. When this radioisotope undergoes the radioactive decay process it becomes nitrogen-14. The number of protons in nitrogen
Rama gives me 2/3 part of total number of Stamps she has. if she gives me 18 stamps, let us find how many stamps Rama has.​
Find the volume of the figure to the nearest tenth.
LENGHT OF ORBIT AND DISTANCE FROM SUN
What does VIEWPOINT mean? O the reason a character acts a certain way O to notice similarities and differences O the way a character looks or thinks about some
What happened to the “bad guys?” What did they have to do?
14. Consider the adjacent figure (not to scale). Find the value of k using the properties of angles in parallel lines.