135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

It is now considered a dwarf planet by astronomers,which have found other bodies like Pluto beyond Neptune. do I switch which to whom ?
The people of a nation elect officials to govern for them in a (n)
PLZ HELP I NEED THIS IS IN 5 MINS (23+3x)+(8x–41)=15
Sort the given molecules into organic and inorganic substances. ORGANIC INORGANIC
In whose clothes do black and white dominate? silvia tcherassi carolina herrera narciso rodríguez
Is early voting offered? if so, how is it done?
What is the missing statement in this proof?{question and answer choices in pictures}
The ice cream shop is the between the school and the library on Main Street. It is 500 yards from the school to the library. The ice cream shop is 3/10 of the w
What is 32.4 to the nearest whole number
What is the maximum number of balls it can produce