alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

Pleas help Calculate the shaded area give your answer to 3 significant figures
True or False: The United States entering the war tipped the balance in favor of the Allies and helped to defeat Germany. True or False
Read the dialogue and choose the option with the correct noun to complete the sentence. –Hola, Paula, vivo en Panamá. –¿Ah sí?, tengo familiares en Panamá. ¿Y t
Simplify: 20x + 27y + 38y + 29x
help pleasesolve for x​
Which of the following is NOT a cartilage we find in the body? Dense cartilage Hyaline cartilage Fibrocartilage Elastie cartilage
When Percy goes back to save Armand, what happens
pls help me pls i give crown
In the context of the text, how does love emerge? Why is Mrs. Baroda attracted to Gouvernail and how do these feelings develop? Cite evidence from this text, yo
How were the British going to pay for French and Indian war?