forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

During the Renaissance, along with the importance of God, who else did people had value?
what is an undefined nuclear region containing only nucleic acid
what is 5m+6+m-18=60
How do you use equal protection of law in a sentence
A microscope is set so it makes an object appear 4 x 10`2 times larger than its actual size. A virus has a diameter of of 2 x 10`-7 meter. how large will the di
Q: What is the indicated term of the arithmetic sequence? someone help!!!! a14 for 200,196,192... A: a. 148 b. 252 c. 144 d. 239
Did Maya Angelou's uncle kill the mom's boyfriend after finding out he raped Maya or beat him to death?
Solve the equation: 1/4 + w = 6 1/3
in che anno e nato Cristoforo Colombo
An ecosystem includes what?