ayannawoodson043 ayannawoodson043
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

6. Three bunches of flowers can be bought for $9.48. Four bunches can be bought for $10.64. Which is the better buy?​

Respuesta :

brittanyflaherty brittanyflaherty
  • 01-12-2021
The better buy would be four bunches for $10.66 because each bunch of flowers would be $2.66 compared to $3.16 per bunch.
Answer Link

Otras preguntas

Bethany's dog eats 450 grams of food per day. How many kilograms does the dog eat in a week
How did the early voyages of discovery change european trade routes?
John Sells Hamburgers For $3 Each and cheeseburgers for $3.50 each. One afternoon, he sells a total of 24 burgers for $79. How Many hamburgers did he sell?
Why do we use granite?
Give 3 examples to show work being done.
what other areas did the french explorers find
what is the negative of -1/3 and why??
If y=2 when x=3. What is the value of y when x=9?
Bethany's dog eats 450 grams of food per day. How many kilograms does the dog eat in a week
three snack bars contain 1/5,0.22,and 19% of their calories from fat. which snack bar contains the least amount of calories from fat ?