brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

Why do people die?????
Ebuka's monthly rent is $750. If Ebuka pays the rent late, his landlord charges 4% interest per week that the payment is late. Write a function that gives the t
CONSTRUCTED RESPONSE PARAGRAPH: In the short story, the author describes her life during her “day away” but provides few details about her “normal” life. Using
Help pls the last one and it has to be like number 6
You should hand write your references on your resume.
balance this equation CO2(g) + H2o (g) show that the balanced equation obeys the law if conversation of mass
tan198=asin164=? how to solve this??
Your best friend Paul tells you that his father wants to cook Panamanian ceviche, but he is missing one ingredient. How can you ask what he wants? ?Usted prefie
what is the best approximation for the area of a circle with a radius of 4 m ? use 3.14 to approximate pi
what image resolution is best if you are printing an image to paper