parkerri parkerri
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heidi needs 5 pounds of grapes. The Market has 3 pounds of grapes for $4.98. How much will all the grapes that Heidi needs cost?

Respuesta :

Soore
Soore Soore
  • 02-12-2021

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

A pound of grapes will cost $1.66,

$4.98÷3=$1.66,

Meaning 5 pounds of grapes will be,

$1.66×5=$8.30.

A cheerilee teen willing to help,

stay positive, safe and Brainly!

Answer Link

Otras preguntas

ILL GIVE YOU BRAINLIST !!! HAVE TO GET IT RIGHT Evaluate the expression given the replacement values.
match with the appropiate property:​
For f(x)=3x+1 and g(x)= x2-6, find (f/g)(x)
Which statement BEST evaluates the inclusion of the quotation from Richard Nixon underlined in the paragraph on pages 4-5? The quotation helps to clarify specif
Evaluate the expression for y=17 y+15=
Which particles are found in an atom have charges
Screams of the almighty enemy rang in the darkness , whose screams are being described
can someone help me please T^T ill give Points! please, it needs to written top to bottom HELPPPPPPPPP
"Find the total weight of an 18-ft3 tank of oxygen if the oxygen is pressurized to 184 psia, the tank itself weighs 150 lbf, and the temperature is 95°F."
Paul cuffed was responsible for