flipflopchick02
flipflopchick02 flipflopchick02
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

The price of one type of cheese is $2.60 per pound. What is the cost of a 2.5-pound package of cheese?​

Respuesta :

PatrickOmey PatrickOmey
  • 03-12-2021
The price would be 2.60*2.5=$6.50

Just multiply the price cause it’s by the pound and multiply it by how many pounds
Answer Link

Otras preguntas

Should presidents be allowed to use executive orders to change policy, such as the minimum wage for federal contractors, or should presidents rely on Congress t
simplify (2x+5y) (2x+3y)
I costs $36 for 4 movie tickets, What is Ovie tickets, What is the unit price of each ticket I
Why is implicit differentiation necessary in order to find derivatives of curves which do not represent functions? Come up with your own implicitly defined func
Enter the value of n for the equation
What positive influence did cope and marsh rivalry have on the field of paleontology
How to Solve this -3
mathematics help plz
Red flowered snapdragons are crossed with white flowered, producing all pink snapdragons in the F1. What would you expect if you crossed Pink with White? Select
what is an inference ??​