aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Which causes strep throat, anthrax, and tetanus?
SIMPLIFY 2x + 9 - 0.74x + 2.24
Which of these statements about neutrons is true? a. Neutrons travel around the nucleus of an atom. b. A neutron has no charge. c. Neutrons have less mass th
Please help Evaluate the expression. (7 – 4)[(5 + 3. + 2] a. 26 b. 30 c. 47 d. 48
The venus fly trap is a plant that attracts insects and digests them. This plant would be classified as a: A. Carnivore B. Decomposer C. Fungus D. Herbivore
the powers that the constitution grants to the national government in so many words
305 to the nearest ten
Which statements describe factors that led to the decline and defeat of the Aztec Empire? Choose all answers that are correct. A. The Aztecs had never seen stee
why did some members of congress oppose lincoln ten percent plan?
list 3 ways scientist can reduce bias