jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

Is Obesity Really a Big Problem in America? Please help me :)
Sam and lou need a total of 1 foot of wire for a science project.sam wire is 8 out of 2 n lou is 7 out of 8.Do they have enough.
Noah rows across a river that is 48m wide. The current carries him 15m downstream. How far does Noah actually travel?
Rheumatic fever is a bacterial disease that can result in degeneration of heart valves that would cause?
The width of a computer monitor is 30 cm. If the perimeter is 144 cm, what is the area of the computer monitor?
what does the numerator tell us in fraction
How do you solve p+9 <7 AND graph it???
how many variables should you have in a control experiment?
Carla's plant was 10 2/3 inches tall. Yolanda's was 8 3/4 inches tall. How much taller was Carla's plant than Yolanda's?I came up with 2 11/12.   Am I right??
factoring-16w²+50wz-21z²  please help me solve