iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

Which phase of matter consists of particles that are held together but have the ability to flow past each other?
The longest terms in congress are served by
Y=4 over 5x-2 in standard form step by step
Omars classroom has 2 closets.each closets has 3 shelves.there are 5 backpacks on each shelf. how many backpacks are there in all.
A recipe for whole grain rolls calls for 3/4 cup of rye flour. The recipe makes 6 rolls. How many cups of rye four are needed to make 32 rolls
A rectangular garden is 6 feet long and 4 feet wide. a second rectangular garden has dimensions that are double the dimensions of the first garden. what is the
The first thing a group should do when they meet is to
An atom has eight protons. what would need to happen for the atom to have an overall charge of 2
1. The sales tax in New York is 8.25%. How much will an $83.99 jacket cost, including sales tax? 2. Harriet paid $349.65 for 7 fruit trees. If each of the trees
In terms of biomechanics, which circumstance leads to higher levels of stress on a person's body?