joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

What is true of a synthesis reaction? The products are often pure elements. The reactants must be in an aqueous solution. There is only one product. Th
please help me with this question. image attached.
plz tell me the answer here is the picture of the question also tell me how you did it THX
HELLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLP PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEE HELLLLLLLLLLLLLP PLEASE the temperature on the ground during a plane's takeoff was -7degrees.at 38000 feet
:Steve was driving in a severe rainstorm when he collided with another car. Steve was at fault. The driver of the other car was not hurt; however, two passenger
Hazards of earthquakes on land and and underwater! (20 points)
The repetition of the phrase “learned nervously backward” suggest a tone that is
Identify two sources of oil pollution. Explain how these sources directly impact the environment.
what is the slope- intercept form of the equation of the line that passes through the points (-3,2) and(1,5)
Which of these involved a major land battle? A. Hiroshima B. Leyte Gulf C. Pearl Habor D. Iwo Jima