nighjdd nighjdd
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Stacia needs 144 inches of ribbon

If ribbon is sold in whole number yards and costs $1.50 per yard, how much will it cost Stacia to buy the ribbon?

Respuesta :

Zookanda Zookanda
  • 04-02-2022

Answer:

6 dollars

144in = 12ft

12ft = 4 yards

1.50*4=6

Answer Link

Otras preguntas

If the marginal benefit of one more unit of a public good is $500 for Sam and $800 for Alex, the social benefit of one more unit of a public good is:
 Speak about your country  10 points should be there  It should have 3 mintutes
STD : ____________ :: STI : ___________ Group of answer choices
1) What is thunderstorm? Explain briefly how lightning occurs in nature.​
The company receptionist receives about 20 calls every 45 minutes. How many calls can she expect in 180 minutes?
help ! need an explanation and answer!
i need help pls ill mark brainliest​
In the table below, x represents miles traveled and y represents the cost to travel by train. Miles, x Cost, y 2 8.50 5 15.25 8 22.00 12 31.00 What is the y-int
Helpp pleaseee this is math wiwnsbsbsb
Will give brainliest! 15 pointss