braydenbauer100 braydenbauer100
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a pizza place, a large pizza cost $7.50 and toppings cost $0.50 each. Write an equation the can be used to represent the cost of a pizza, y, which x toppings.

Respuesta :

TheMathCat
TheMathCat TheMathCat
  • 01-03-2022

Answer:

y = 7.50 + 0.50x

Step-by-step explanation:

y is equal to money cost for pizza, 7.50 is the large pizza, and 0.50x is the cost per topping on the pizza.

Answer Link

Otras preguntas

Circle the equation with roots 4 and -8
What is an example of a whole number that has a square root between 9 and 10?
Urgent help now For what numbers is 11 a LCM or a GCF?
The product of -5 and the sum of X and eight decreased by the product of three and X
angler fish in high light levels VS. low light levels if the light in the habitat is increased, then the angler fish will have a (higher/lower) health rating.
Which organelle converts the chemical energy stored in food into compounds that are more convenient for the cell to use? A. chloroplast B. Golgi apparatus
Most students overestimate their skill level and abilities to take open book tests. True or false
Volunteers were 3/4 finished with the walkathon when they reached the 4 1/2 kilometer mark how long was the walkathon
the southern land, climate, and waterways made farming profitable. true false
count the total number of atoms in sio2: