jw91684 jw91684
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

Chantelle bought grapes at 0.85 per pound. She purchased 7 pounds. What was the total cost. Round your answer to the nearest penny.

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-03-2022

Answer:

$5.95

Step-by-step explanation:

7 · 0.85 = 5.95

Answer Link

Otras preguntas

What comes after 100,81,64,49
How could you leave home on Monday to go sailing on the ocean,sail for 1 hour on Sunday,and return home on monday
During digestion, why do you think it is necessary to break up the fat into tiny droplets?
Humans always have a negative impact on the environment ?TRUE or FALSE ?
20/8 as a mixed number the simplest form
A town experiences a smaller earthquake several days after a large one. What has occurred?
An oil tanker empties at 3.5 gallons per minute. Convert this rate to cups per second. Round to the nearest tenth.
what materials where used to make the first gps
what is the supplementary angle to 69 degrees
The thunderbolt bobsled team is training for Olympic Gold. During practice they start a run with a speed of 0.57 m/s, they complete the 1360 m run in 89.49 seco