tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

Find 4 consecutive odd integers where the product of the two smaller numbers is 64 less than the product of the two larger numbers.
'for a good cause if you are determined you are able to overcome any obstacle'. explain
graph y=3sinx and y=sin 3x on the same axes. label the graph of each function.
Which expression can be used to change 75 kilometers per hour to meters per minute?
How many hours are 180 minutes
Which expression can be used to change 75 kilometers per hour to meters per minute?
Hello, I need help please for mission 3 thank you very much.
select the product of (3x-4)(3x4)
The statement, "right angles measure 90 degrees," is an example of: A postulate A definition A theorem A conjecture
where does the shadow of the shuttle in space form?