agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Why do scientists use models to study changes to the earth’s surface
Who established the johns hopkins hospital?
How would you go about testing for the presence of SO4 2- in the presence of NO 3-? This is a question in my lab and I can’t seem to understand.
Hello! Hola! Konnichiwa! Nǐ hǎo! Please answer this question! <3
PLS HELP ME, I HAVE TEST TODAY
math really be doing me like this
The era and the period ? The supercontinent Pangaea was formed
Based on your 0bservations, c0mpare h0w the 4rtists cr3ate a sens3 of space in their c0mp0siti0ns? 50pts
Pls answer quick I will name brainliest
healthier healthiest unhealthy Pairs bowl of cereal, salad, apricots, milk, grilled chicken hamburger, french fries, cola, ice cream chicken and rice soup, sala