kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Write few points on how text messaging has caused the deterioration of proper English usage
0.008 is 1/10 of what decimal
3 dimes, 4 pennies, 2 quarters, 1 nickel The quarters make up what part of the group of coins? write your answer as a fraction and in word form.
The running back for the Bulldogs football team carried the ball nine times for a total loss 15 three over 4 yards find the average change
Why do some feel that it is not okay to use psychological research as a way to control behavior
Which is a sentence fragment? A. Whenever you see clouds like those. B. Even though she took lessons, she couldn't play very well. C. Because he wanted to p
3.8 to the nearest hundredth
how do you estimate large numbers?
Most saltwater-use is to _____. irrigate crops provide the public with drinking water manufacture products like tires and cars generate electricity
Which painting by Leonardo da Vinci of an unknown woman with a mysterious smile and a misty landscape behind her is one of the best known works of art in the wo