MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

h/2 + 3 = 3(h/4 - 1)
1.since it is a ratio of two integers 2 over 3 is irrational... true or false.2.since it is a terminating decimal 8.32 is rational..true or false​
bonding explanation class 10 briefly​
Evaluate: (2.4 x 104)(4.2 x 103)
1. Sentence 1: One of the lifelong memoriesmany of us share are the moment weobtained a driver's license.What correction should be made to thissentence?(1) chan
What does sodium form an ion a+1 charge
What is the difference between amino acids and carbohydrates?
Two cars leave towns 400 kilometers apart at the same time and travel toward each other. One car's rate is 14 kilometers per hour less than the other's. If they
PLEASE answer my question. I've been waiting TOOO LONG T-T
Given the following information:g(t) = 3t2 – 5t + 6p(t) = 772-8t? - 9Determine g(t) + p(t) in standard form. PLEASE HELP!!!!!!!!​