1GumiChan1
1GumiChan1 1GumiChan1
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)

Respuesta :

sydc98sydc98
sydc98sydc98 sydc98sydc98
  • 03-02-2017
It would be $2.00. I got that answer by first looking at how much the pens were total, which was $10. Then, I knew there were 5 pens, so I divided 10 by 5, and got 2. I hope this helps! :)
Answer Link
ajflieger03
ajflieger03 ajflieger03
  • 03-02-2017
24-14=10 10/5pens= $2

Answer Link

Otras preguntas

9 2/3 × 6/7 = 2 3/4 × 5/6= 3 1/4 × 1/3= 3 2/3 × 2/3= 6 1/6 × 1/2=
given the ABC DEF find the value of x and y
The plural form of the word "story" is ___.
What gave Europeans their largest advantage over the indigenous population in 1492: guns, steel, or horses?
Take a look at teen 1's initial polynomials for three layers of hills. Teen 1 has described what he thinks each modification to the initial polynomial will do.
Fill in the blank in the following sentence with the appropriate preposition below. (PLEASE HELP NEED ANSWERS ASAP)
What did Upton Sinclair do to prepare for writing The Jungle? Select all that apply. A He studied details about working in a slaughterhouse. B He studied deta
What is immunization pls don’t refer google
Using a coordinate plane, draw a right triangle so the two shorter sides are 3 and 4 units long
it has taken Jada two hours to hike 5 miles at that rate of speed, how long will take her to hike 10 miles