mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Food assessment answer test
cuanto es 18.2 redomdeado
Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal? Explain your reasoning.
True or False? The point size of a letter includes a small amount of white space above and below the letter.
find the value of n in the Triangle
Does Sarah need to purchase health care insurance under the Affordable Care Act? Justify your response using two or more complete sentences
Which of these people founded the NAACP and insisted the “talented tenth” of the African-American community should be given immediate political and social equal
Why did President Franklin Roosevelt issue the "Good Neighbor Policy" in 1934? A) to implement many of his New Deal programs to encourage volunteering B) to
Which values of x would make a polynomial equal to zero if the factors of the polynomial were (x-2) and (x-11) ?
Susana: Me gustan los uniformes de las aeromozas. Es un color bonito. ¡Ay, qué __________! Aquel piloto es guapísimo. ¿Lo ves allá? Margarita: Sí, sí, lo