ayushdanosi ayushdanosi
  • 01-09-2022
  • Mathematics
contestada

if 7/8 quintal of sugar costs ruppess 245, what is the cost of 0.8 quintal of sugar?

Respuesta :

alexisomalley751
alexisomalley751 alexisomalley751
  • 01-09-2022

Answer:

Solution:

The cost of 1 kg sugar is ₹ 37\frac{1}{2}37

2

1

∴ Cost of 8\frac{3}{4}8

4

3

kg of sugar

=37\frac{1}{2}\times8\frac{3}{4}\37

2

1

×8

4

3

=\frac{75}{2}\times\frac{35}{4}\ \

2

75

×

4

35

=\frac{2625}{8}

8

2625

=328\ \frac{1}{8}328

8

1

Therefore, the cost of 8\frac{3}{4}8

4

3

kg sugar is₹ 328\frac{1}{8}

Answer Link

Otras preguntas

Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
which city was located nearest the nile river delta
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
which city was located nearest the nile river delta
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
which city was located nearest the nile river delta
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???