EishaT195005 EishaT195005
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

which ratio is expressed as a unit rate? 16 miles: 2 hours$1.45: per ounce1 yard: 30 seconds20 inches: 4 hours

Respuesta :

EliciaR506860 EliciaR506860
  • 03-11-2022

The ratio that is expressed as a unit rate is $1.45: per ounce

because it is only considering 1 ounce that means 1 unit.

Answer Link

Otras preguntas

18x= -252 PLEASE HELP!!!!
Yeah so I need to know x
Find the volume . V = l * w * h.
Why was pandora given her name?
please help asap i do not like slopes
help me with this !!
Which type of energy increases when an object's atoms move faster?A thermalB chemicalC nuclearD mechanical​
True or false Pull-ups measure total flexibility
the sign has a diameter of 30 inches what is the circumference use 3.14 for pie
A line is parallel to y = 5x + 9 and intersects the point (-2, -3). What is the equation of this parallel line? y = 5x + [?]