EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Solve (x + 1)2 – 4(x + 1) + 2 = 0 using substitution. u = x 4(x +1) x +1 (x + 1)2 Select the solution(s) of the original equation.
Chris made a batter with 7/8 cup of flour, 5/8 cup of milk, 3/8 cup of butter and 3/8 cup of sugar. How many cups of batter did Chris make? Write your answer t
While completing a practice test online, Jalisa answered 14 out of 20 questions correctly. If the ratio of correct to total questions remains constant, how many
7.1×10^25 atom of lithium calculate the number of moles .
Consider: 2
The following segment of DNA codes a protein. The uppercase letters represent exons, the lowercase letters introns. Draw the pre-mRNA, the mature mRNA and trans
Which of the following are defining features of life? A. Reproduction B. Cells C. Regulation D. All of these are correct
Divide 20 by g. Then, subtract 7. Which of the following expressions matches the statement above? A. 20 ÷ (g - 7) B. 20 ÷ (7 - g) C. 20 ÷ g - 7 D. g ÷
Is the answer abcd lmk
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!