Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

are there non-invasive procedures that are considered treatment instead of only diagnostic in nature
"Which pairing matches the structures shown in the cell diagrams with the processes that take place within those structures? A. A: photosynthesis; B: cellular
List three components of good sportsmanship and apply them to a competition
A kind of writing in which the writer paints a word picture is called
What was the cause of the Great Schism of 1054 between the Eastern and Western Church? a. It was a gradual process of estrangement between the east and the west
Wilbur runs 3.2 km every morning how many feet are in 3.2 km given that 1 mile = 1.609 km and 1 mile = 5,280
is a mirror transparent, translucent or opaque?
Which one is the following processes can occur in the absence of oxygen
A line that passes through point (3,7) and has a slope of 3/4. The equation of the line is ? If point a(x,5) lies on the line , the value of x is ?
X -1÷8 = 20 then X equals