TheAustinB
TheAustinB TheAustinB
  • 02-04-2017
  • Mathematics
contestada

Can someone help with 23?

Can someone help with 23 class=

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40

Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27

If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 = $135

Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

write a decimal equation that has a product of 3.15
determine the mass in grams of 125 mol of neon
are all proteins enzeims
What is 16% of 25? a. 64 b. 16 c. 6 d. 4
joke : laughter as insult : ____
When multiplying or dividing two numbers of the same signs, you will get a _______ answer positive negative
Genetics can influence the amount of body fat an individual possesses true or false?
A solution that contains a large amount of salt and a small amount of water is said to be a _______ solution. A. dilute B. concentrated C. unsaturated D. di
The sum of three consecutive integers is -165, What is the closest to zero?
What is 41 divided by 7? Put the remainder, too.