hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Find the derivative of f(x) = -5/x at x = 11.
?A boxer’s ability to sense the position of his arm and hand before planning a punch is dependent on the sense of ____. ?proprioception somatosensation? pain? v
How do you Increase 28 by 7% and how
Explain why resource availability and allocation are an important concern for governments.
What is the cube root of -1,000p12q3
Mac os is based on the ____ operating system.
Which functions have real zeros at 1 and 4? Check all that apply. A.f(x) = x2 + x + 4 B.f(x) = x2 – 5x + 4 C. f(x) = x2 + 3x – 4 D.f(x) = –2x2 + 10x –
What effect did the second industrial revolution have on transportation?
Write a note on elements of wit and humour in three men in a boat
In your own words, why is using an outline to take notes a good strategy?