HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of the matrices shown below? 3 6 0 9 5 -2 + 6 0 -8 4 =
What is 4.5 repeating as a fraction?
Plot the point on this function with an x-value of 6. What is the y-value of this point?
373646351636646475753626266374747574884x848484893990299149440505944330309877=?
1. Arc QR = Arc RS = 2. Find x and y -- if your answer is not a whole number, round to the tenths!
Drag the cards to create a two-digit number that matches these rules. Note: Not all cards will be used. ● 0 2 is one of the digits 10 is the nearest ten when ro
The cells ____ and shrivel up
The cells ____ and shrivel up
Plot the point on this function with an x-value of 6. What is the y-value of this point?
Solve each equation. |x+5|=-3