barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

State two ways in which a single-celled organism, such as amoeba, and a human body are alike?
State two ways in which a single-celled organism, such as amoeba, and a human body are alike?
sam cut a pie into equal parts.There are 3 slices left.The angle measures for 3 slices is 72.how many slices did he cut?
How did the Declaration of Independence change the nature of the American Revolution?
Which is the same as 0.08? A) 80% B) 80/100 C) 8% D) 0.8
True or False along a divergent boundary, two plates slip past each other,moving in opposite directions.
How did the depression affect women and children?
What is a communicable disease ?
What sorts of signals does the brain use to communicate sensations, thoughts and actions?
How do you work out the problem 84 divided by4