Babiikayyyyy1568 Babiikayyyyy1568
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

Tom bought five candy bars and paid a total of $6.75, including tax. If each candy bar cost $1.25, how much tax did Tom pay?
A) $0.25
B) $0.50
C) $0.75
D) $5.50

Respuesta :

haileycrawford haileycrawford
  • 03-06-2017
1.25×5=6.25 and 6.75-6.25=0.50 
Tom paid $0.50 tax
Answer Link
2240297 2240297
  • 03-06-2017
6.75/5 - 1.25 * 5 =0.5 answere
Answer Link

Otras preguntas

You are asked to use the grouping method to factor x2−14x+33x2−14x+33. How should the term −14x−14x be rewritten?
Which act taxed colonists without their consent?
Which equation shows the substitution method being used to solve the system of linear equations? x – y = 7 x = y + 3 A. (y + 3) – y = 7 B. x = (7 – x) + 3
Since the expansion of international trade, Dutch elm disease and chestnut blight have nearly killed off the Dutch elm and chestnut trees in America. One might
What is the formula for finding the perimeter of a parallelogram? A. P = 2l + 2w B. P = l/w C. P = 2 l/w D. P = 4(l + w)
Patrick o'zone decided to make a costume for st Patrick's day. He paid $9.20 for 2 2/3 yard of green fabric. What is the price per yard?
A family of four goes to a salon for haircuts the cost of each haircut is $13 use distributive property to find the product 4*13 for the total cost
what do you understand by meneustral cycle
Slope is - 3 And (0,-4) is on the line
A group of friendly nation formed to suppirt a common cause is know as