cori2 cori2
  • 01-05-2015
  • Mathematics
contestada

jack bought 3 protein bars for a total of $4.26 which equation could be used to find the cost c on dollars of each protein bar

ⓐ c\3= 4.26
ⓑ c\4.26=3
ⓒ 3c= 4.26
ⓓ 4.26c=3

Respuesta :

bananakickihkim
bananakickihkim bananakickihkim
  • 01-05-2015
Answer: (C)

Solution: 
Jack bought 3 bars for $4.26 thus the cost of each bar can be defined as:

[tex]c = \frac{4.26}{3} [/tex] ⇒ [tex]3c = 4.26[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

How many tenths are there in 9 4/5
Given the balanced equation: 4Fe(s) + 3O2(g) ==>2Fe2O3(s) + 1640 kJ Which phrase best describes this reaction? (1) endothermic with DH = +1640 kJ (2) endothe
Which statement about slavery in the United States is true? A. Poor southern whites who couldn't pay their debts were also sold into slavery. B. The United St
How many electrons are in an Fe2+ ion? (1) 24 (3) 28 (2) 26 (4) 56
How many centimeters is 100 meters
An editorial is designed to be ________________.
what role did scholars play in the beginning of the italian renaissance
A student measures the mass and volume of a piece of aluminum. The measurements are 25.6 grams and 9.1 cubic centimeters. The student calculates the density of
What is the purpose of archaebacteria?
How Much Blood Does The Average Person Have In Their Body?