GarettNguyen9279 GarettNguyen9279
  • 01-01-2024
  • Mathematics
contestada

At a store, 2 gallons of milk cost $6. What is the value of the ratio of dollars to gallons of milk?

A) Clear check
B) $0.33 per gallon
C) $3 per gallon
D) $4 per gallon
E) $12 per gallon

Respuesta :

celestejkramer celestejkramer
  • 01-01-2024
C) $3 per gallon is the correct answer
Answer Link

Otras preguntas

is when one party controls the House and another party controls the Senate.
describe what would happen if you change the number of balls on the display, how would that change the number of balls on 6 display
(sin2a+sin4a)²+(cos2a+cos4a)²=4cos²a
¿Qué fecha es el sábado si hoy es martes, el 29 de diciembre?
What's the answer ?
how do i fit 44 questions and answers on a small index card?
At camp, 5 children are playing games and 4 children are making crafts. 5 other children are having a snack. how many children are at camp?
I'll upvote everything Which expression represents "3 more than twice a number"? 3−2n3−2n 2n−32n−3 2n+32n+3 2+n+3
What does a cell contain??
which word comes firstA anythingB all rightC airport