jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

The Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) __________. insures customer deposits if a bank fails insures banks if a borrower does not repay the loan insur
Estimate the sum or difference? 6/10 + 7/12 Not sure how to do?
Castor brought 6 3/4 small carrot cakes to share with 26 students in his class. Did Castor bring enough for each student to have 1/4 of a cake? (Yes..26 studen
What was important about Charles Martel's victory at the Battle of Tours
What is the scientific notation of 8888800
what is 72.1 repeating as a fraction
The Peloponnesian War lasted for almost?
? Which technological innovation is malleable and cheap to produce, allowing many products to be made of it?
my question is in the pic
The Peloponnesian War lasted for almost?