cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

Factor the expression v² - v - 20 into TWO binomials.
It is 4:00pm. In a 24- hour clock, how do you record time?a. 2400b.4000c.1600d.0004
A paragraph is often compared to ________. 1) a cluster 2) an outline 3) a sandwich 4) an article
how much large gravel is needed to cover 290 meters if the large gravel is 29.62 tons per meter
Temperatures have fluctuated throughout history, so why are recent global warming trends such a concern for climate scientists? Today's global warming:A.is affe
The words assured, confident, conceited, and proud all have similar meanings. Which word would a writer use to express a negative opinion about a character? A.
Solve by using substitution. Express your answer as an ordered pair. {x−6y=−4. x=2y+4
-2=7(q+ 2) +3(2q -1) Solve for q
Today we went to six flags, but it rained.
(3x+2)(4x-5) foil method