kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x in the equation -6 + x = -1? (5 points) 1) -5 2) -7 3) 7 4) 5
Writing: Literary Analysis Essay: Theme Theme in Literature A theme is a lesson that a literary text conveys about humanity. Think about a story you have read,
Analyze how each of the following factors contributed to the rapid economic growth of the Gilded Age. In your response, include references to specific people wh
prove that under root 2 is a irrational number​
Which equation represents a circle that contains the point (–5, –3) and has a center at (–2, 1)? Distance formula: StartRoot (x 2 minus x 1) squared + (y 2 min
Solve for x: 2/5(x-2)=4x
What do you think Millicent will say to the sorority sisters? Write dialogue that Millicent might say when the initiation is over and she goes upstairs
Find the coordinates of P so that P partitions the segment AB in the ratio 2/5 if A(-8, -2) and B(6, 19)​
Suppose you have a job at a restaurant as a food runner making $12 per hour. You also have a job at a retail store selling shoes making $8.50 per hour. You aren
solve for x, will give brainliest !!