herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was primarily a political challenge that the United States faced after the Civil War? (Points : 3) worthless Confederate currency that le
describe what happens during the first stage of the cell cycle in a eukaryotic cell
What equals 17 by multiplying
what is 1.45 percent of 17,370.98
Where did Hernando Cortez travel to and from?
simplify (3xy) to 6th power
Luisa's restaurant and Bill comes to $75.50, and she leaves a 15% tip. What is Luisa's total restaurant bill?
diamonds are the hardest substance on earth fact or opinion
what is the unit rate of 6.50
As a radioactive element emits gamma radiation only, the atomic number of the element increases or decreases