nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Dimensions of a house are 300 feet by 125 feet. If 1 inch represents 50 feet, what are the dimensions of the house on the drawing?
I need help asap it is due in an hour plz help I've been trying to answer for hours. #6
Her gait has also been affected. She reports a recent trip to the woods to go camping as a family. As Nancy is giving you the history, Leah collapses on the flo
In the complete oxidation of glucose, 6 CO2 molecules are formed per glucose molecule. The number of CO2 molecules released by glycolysis is _______, by pyruvat
can someone help me im at 99 percent on khan and i have the final skill at level one but i just can't get the mastery challege
On the picture to the right, AB and AC are segments tangent to circle k(O). OB=3 cm, and OA =6 cm. Find AB, AC, m∠3, and m∠4.
Select all the offspring phenotypes that could be produced from a BbEE x bbee cross (shown above). black fur, red eyes black fur, black eyes white fur, black ey
150 increased by 40%​
Hector invests $800 in an account that earns 6.96% annual interest compounded semiannually. Rebecca invests $1,000 in an account that earns 5.44% annual interes
DUE TODAY!!! PLEASE HELP ME OUT!!!