alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Most of the people killed by nazi germany during the holocaust were jews. russians. homosexual. gypsies.
Which of the following is an accessory organ of the integumentary system? a. corium b. sebaceous gland c. thyroid gland d. epidermis
What Possible suggestions you can give with animal breeders
7. A series circuit contains a generator, two devices, and connecting wires. The resistances of the two devices are 15 ohms and 10 ohms. The voltage supplied
Ana is constantly in a hurry trying to meet deadlines what is the risk factors and recreational activity
a recipe for a batch of 3 dozen chocolate chip cookies calls for 3 1/2 cups of flour, 1 cup of sugar, and 2 3/4 cups of chocolate chips. How much of each ingred
what is dog in spanish
y is a number such that 6y = 12
a blueprint for a house states that 2.5 inches equals10 feet if the length of wall is 12 feet how many inches is the wall in the blueprint
The one invention that has made many complex machines possible is the invention of the: