lee134 lee134
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

Melissa bought 18 cupcakes and 2 gallons of fruit punch for her valentine party. If the cupcakes cost .33 each and the punch costs 2.78 a gallon estimated the cost of the fruit punch?

Respuesta :

joaquinjmiller
joaquinjmiller joaquinjmiller
  • 01-12-2017
well if each gallon is $2.78 then the cost should be $5.56 

I hope this helps :3
Answer Link
KuroHarumada
KuroHarumada KuroHarumada
  • 01-12-2017
$5.6 for 2 gallons of Fruit Punch. 
Answer Link

Otras preguntas

Find two numbers that add to 300 and have a maximum product
In the 1830s, where was the cotton manufacturing center of the world?
Please help with numbers 4 and 5
Four boys are running in a race: Manny, Nick, Oliver, and Pete. Pete is ahead of Nick by 11 meters. Oliver is ahead of Manny by 10 meters. Oliver is ahead of Pe
Using African people to help European officials administer a colony was known as what form of government?
suppose a ball has a potential energy of 5 J when you dropped it. What would be its kinetic energy just as it hit the ground?
How do you check to make sure a division equation is correct?
will someone please help me?
How was the first synthetic organ created?
Cerebrospinal fluid is formed by filtration of blood in the